Міжнародний День діабету – 14 листопада 2007 року

діабет, профилактика

town.jpgЦукровий діабет відомий людству дуже давно, ще з античних часів. Розплатою за блага цивілізації є щорічне зростання числа хворих. Тому Всесвітня Організація охорони здоров’я у 1992 році визначила підйом захворюваності як епідемію цієї неінфекційної хвороби. В усьому світі більше 180 млн. людей хворі на діабет. До 2030 року цифра імовірно подвоїться. Щорічно від хвороби помирає більше 1 млн. хворих.
На цукровий діабет хворіє більше 50 тис. киян, близько 9 тис. – потребують інсулінотерапії. Ведеться реєстр хворих в комп’ютерному режимі, без паперових носіїв, дані щоквартально надаються в НДІ ендокринології та обміну речовин. Регулярно визначається потреба в інсулінах та засобах самоконтролю для безперебійного забезпечення ними хворих. Щомісячно, згідно заявок ендокринологів, подається разнарядка на розподіл інсулінів між аптеками Києва. Минулого року за кошти місцевого бюджету закуплено інсулінів на суму 2млн. 48 тис. 490 грн., з них голок для шприц-ручок на суму 183тис. 312 грн., тестуючих засобів на суму 1млн. 437тис. 477 грн. За кошти державного бюджету поставлено інсулінів на суму 11млн. 163тис. 727 грн.; тестуючих засобів — на суму 318 тис.765 грн. На базі лікувально-профілактичних закладів міста працюють школи діабета, адреси та телефони яких наведені наприкінці даної інформації.
Діабет – хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін або коли організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений. Інсулін є гормоном, який регулює рівень цукру в крові. Гіперглікемія, тобто подвищений рівень цукру, розвивається як результат неконтрольованого діабету і з часом призводить до невиправних наслідків для багатьох систем організму, кровоносних судин.
Діабет першого типу (інсулінозалежний) характеризується відсутністю виділення інсуліна. Без шоденного прийому інсуліну хвороба швидко закінчується смертю. Симптоми включають надмірне мочевиділення, спрагу, постійне відчуття голоду, втрату ваги, зміну зору і втому.
Діабет другого типу (інсулінонезалежний) є результатом неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 90% всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності. Симптоми нагадують ті, що притаманні діабету першого типу, але менш виражені. Тому хвороба може протікати непомітно і проявляється на стадії ускладнень. Донедавна хвороба вражала тільки дорослих, зараз хворіє багато дітей, які страждають на ожиріння.
Гестаційний діабет — це гіперглікемія, яка вперше виявляється під час вагітності. Симптоми такі ж, як при діабеті другого типу.
Здорові люди мають усвідомлювати ризики розвитку цукрового діабету з тим, щоб не допустити хвороби, особливо у дітей. Зниження толерантності до глюкози, порушення глікемії натщесерце є проміжними станами між нормою та діабетом. Люди з такими проявами мають ризик захворіти на цукровий діабет, хоча хворобу не вважають неминучою.
Діабет з часом уражує серце, кровоносні судини, очі, нирки, і нерви.
Діабетична ретинопатія є важливою причиною сліпоти в результаті тривалого ушкодження дрібних судин сітківки. Після 15 років хвороби сліпнуть 2% хворих.
Хвороба є провідною причиною ниркової недостатності, підвищує ризик хвороб серця, інсультів. Половина хворих на діабет гинуть від серцево-судинних  проблем.
Діабетична невропатія являє ураження нервів з симптомами оніміння, болю, поколювання, слабкості в кінцівках.
На сьогодні проблеми «діабетичної стопи» стали найбільш частою причиною ампутацій нижніх кінцівок. Вражаються нервові волокна, які проводять імпульси до скелетних м’язів. Сила їх знижується, а згодом — наступає відмирання, втрата чутливості, особливо в місцях стискання взуттям. Приєднання інфекції ще більше загострює проблему. Трофічні язви, гангрена призводять до втрати працездатності, потребують величезних матеріальних затрат для лікування та реабілітації хворих. 
 
Європейський конгрес кардіологів в Мюнхені відмітив негативні особливості стилю життя дорослих українців. За даними науковців Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України та Інституту терапії АМН України (Харків), 10% населення ніколи не перевіряли свою вагу, тільки 6% хворих на серцево-судинні захворювання дотримуються низькохолестеринової дієти, а третина населення має порушення ліпідного обміну. Рекомендації стосовно здорового способу життя від лікарів отримують тільки 10% хворих. Фізичними вправами на постійній основі, до поту, займається 6% населення. Результатом є найвища в Європі смертність від серцево-судинних захворювань. Хворих на діабет в країні зареєстровано близько 1 млн. (150 тис. з них потребують інсулінотерапії), на серцево-судинну патологію – більше 20 млн., гіпертонічна хвороба виявлена у 10 млн. людей, ішемічна хвороба серця – у 7,6 млн. Щорічно виникає більше 50 тис. інфарктів міокарда і близько 120 тис. інсультів. Половина хворих — працездатного віку.
Досягнення медичної науки і технологій дозволяють хворим людям, за умови свідомого виконання деяких рекомендацій, уникати таких тяжких наслідків хвороби як сліпота, трофічні язви, гангрена. ВООЗ рекомендує для профілактики діабету:
— досягти здорової ваги тіла і підтримувати її;
— підтримувати фізичну активність практично кожен день — не менше 30 хвилин щоденної регулярної активності;
— раннє виявлення хвороби за допомогою відносно дешевого аналізу крові;
— лікування спрямоване на зниження вмісту глюкози в крові, уникнення факторів ризику розвитку хвороби, відмову від тютюну;
— регулярний контроль кров’яного тиску;
— догляд за ногами.
Взаємозв’язок особливостей харчування з розвитком серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань підтверджений в численних експериментах, клінічних та епідеміологічних дослідженнях. Тільки невеликі зміни в системі харчування та фізичної активності людей, які відносяться до групи високого ризику, дозволили б попередити майже 60% випадків захворювань цукровим діабетом другого типу.

На базі Міського Центру ендокринології та обміну речовин Центральної міської клінічної лікарні за адресою: вул. Пушкінська, 22а щоденно з 9.00 до 16.00 (крім вихідних та святкових днів) працює Школа соціальної адаптації хворих на цукровий діабет. Навчання в школі безкоштовне, проводиться в групах та індивідуально. Контактний телефон школи самоконтролю: 234-43-40.
На базі Міського Центру ендокринології та обміну речовин (вул. Пушкінська, 22а) щоденно з 10.00 до 14.00 та з 16.00 до 19.00 (крім середи, вихідних та святкових днів) працює Кабінет діабетичної стопи. Прийом хворих проводиться за направленням лікаря. Консультації надаються безкоштовно. Контактний телефон кабінету діабетичної стопи 531-91-62.
Школа соціальної адаптації хворих на цукровий діабет діє в Дніпровському районі за адресою: вул. Луначарського, 5, другий поверх. Заняття проводить лікар-ендокринолог по вівторках та п’ятницях з 18.00 до 20.00, запис за телефоном: 517-71-33.
В Подільському районі школа діє в районній поліклініці № 3.
Школи для дітей, хворих на діабет, та їх батьків працюють на базі відділення ендокринології поліклініки Української дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ», вул. Чорновола, 28/1, тел. 236-69-05; та відділення ендокринології дитячої клінічної лікарні № 6, вул. Терещенківська, 23-25/10, тел. 234-06-53.

Добавить комментарий